• sibel isimli kızların genel özelliği

  8.
  Kıvırcık saçlı olmaları.
  2 ... alkolik oldum
 • sofra bezi olarak kullanılan gazeteyi okumak

  1.
  Aslında 'sofra bezi olarak kullanılan gazeteyi okumaya dalmak' olarak açacaktım, karakter yetmedi.

  Var böyle bir realite. Sofraya serip, yemeğe başlarsın. Aslında hiç dikkatini çekmeyen haberler birden dikkatini çekmeye başlar. Okuyamadığın yerleri okumak için tabağı/tavayı kaydırırsın, tam okuduğun yere ekmek konur çıldırırsın. Hele uzağında kalan, milletin tabağının altına doğru akan haberleri okuyamadığın için burkulursun.

  Millet sofradan kalkıp ikinci çayını içerken gazeteyi okumaya çalışan kişi daha 2. Lokmasını yemektedir. Sofradan da en son o kalkar.
  1 -1 ... alkolik oldum
 • oturarak işeyen erkek

  36.
  Benim. Şayet bir gün çıplak vaziyette alaturka tuvalete işerseniz, bütün sidiğin ince ince üzerinize sıçradığına şahit olursunuz. Bir sefer şahit oldum, o günden beri oturarak yaparım. Gerçi genelde alafranga kullanırım ama işte mecbur kalırsam falan.
  1 ... alkolik oldum
 • ekşi sözlükte hesabi olan yazarlar bakanibilirmi

  6.
  ilaç ve sağlık hususunda açılan, açılırken de yazım hataları yapılan başlık. Yalnız sağlığın dalga geçmesi olmaz arkadaşlar, herifle taşak yapacağınıza hesabı olan biri yardımcı olsun, hem Adamın işini görsün hem bir hayır işlesin.

  Hayrına up.
  2 ... alkolik oldum
 • kareli gömleklerin sofra bezi gibi durması

  1.
  içine tişört giymek suretiyle düğmelerini açıp gezen arkadaşlar tarafından başıma bir şey gelmeyecekse; sonuna kadar arkasında durduğum iddia. Gömlek dediğin dik yaka olur, dar kesim olur. Hadi hiçbiri olmadı; cepli ve bol olmak suretiyle aile babası gömleği olur. Fakat kareli, kumaşı gömlek kumaşıyla baştan sona alakasız, sofra bezinden hallice gömlek olmaz. Bir nesli bu Modayla uyuttular ya, ona yanarım. Bir dönem bilekten uzun converse'in içine kot pantolon sokan neslin yaşadığı kandırılmanın aynısı...
  1 ... alkolik oldum
 • 1300 tl maaş alıp ak partiye oy vermeyenler

  2.
  1 hafta öncesine kadar 900 lira alıp, AKP'ye oy verenlerden daha zekidirler.
  1 ... alkolik oldum
 • eski ulugosip de sahte ekran görüntülerinin ifşası

  1.
  Başlık başıma. Kapoo nickli eleman ya entry silip kaçtı, ya da uçuruldu. Buraya zall'ın olduğu iddia edilen bir sürü özel mesaj resmi koymuştu.

  (bkz: Uludağ sözlük magazin servisi)

  Ayrıca koydum mu Zaa xd hususunda benim de aklıma aynı kişi geldi. Umarım şu konunun bahanesiyle araya kaynatıp şutlarlar. Bildiğin peçete lobisi.

  Edit: ayrıca yazıp çıkın Olm alt tarafı bir web sitesi, bu kadar özeline girmeyin insanların. Kimse kimseye ifşa olmak istemiyor ama herkes birbirini ifşa etme peşinde koşuyor. Ortama gel mk.
  13 -3 ... alkolik oldum
 • fotoğrafçılığın sanat olmadığı gerçeği

  7.
  Saçmasapan bir iddia. Evet her parası olan ergen fotoğraf makinası alıp, auto modda fotoğraf çekip, photography kafasında takılıyor. Fakat bu ergenlerin böyle yapması fotoğrafçılığın sanat olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eline her gitar alan sokağa çıkıp şarkı söylüyor diye 'müzik sanat değildir' demek ne kadar saçma olacaksa, eline makina alıp fotoğrafçıyım diye gezen ergenler yüzünden 'fotoğrafçılık sanat değil' demek de o kadar saçma. Ülkemizin ara güler diye bir değeri var, açın bakın biraz. Yine fotoğraftan gelip şimdi çektiği filmlerde müthiş kompozisyon, müthiş pozlama, müthiş görüntüler (fotoğraflar) Sunan Nuri Bilge Ceylan var. Bu adamların değerini bilmeyenlere göre sanat değil tabi...
  2 ... alkolik oldum
 • ekşi sözlük te zall a gömülmesi

  5.
  hakkında ekşi sözlük yazarı kalpsiz tarafından; 'moderatörlerinin sözlük adına hit yapmak için fake hesabı vardı, zall'ın da bundan haberi vardı' demesi durumu. bence bu iddiaya karşılık bir açıklama yapmalı. şayet bu doğru değil ise zan altında bırakmak var. doğru ise aksini iddia edersin, kim bilecek mk.

  yine zall tarafından kurulmuş bir sözlükte (burası değil) ben de uzun dönem moderatörlük yaptım. biz de zaman zaman kontrollü fake hesaplara göz yumduk. tabi bu işleri moderatörlerimize yaptırmadık. sonuçta öküz ölüp, ortaklık bittiğinde aynı bugün ekşi'deki kalpsiz'in yaptığı gibi birileri çıkıp, kirli çamaşırları dökebiliyor. imajı sağlam yazarlar infial yaratmadan fake hesap kullandıklarında görmezden geliyorduk. ola ki bokunu çıkarırsa da yeni farketmiş gibi hesabı kapatıyorduk.

  neyse anam özetle iddia vahim. bence bir açıklama yap. iftira da olsa yalan da olsa bir şeyler söyle. aksi taktirde bu iddia yakana yapışır.
  6 ... alkolik oldum
 • yaşlı işçiler ışığında baba parası yemek

  1.
  Varlıklı bir ailede baba parası yemek ve ortagelirli bir ailede baba parası yemek kavramlarının yanında son derece acımasız, keder veren realite.

  Yiyenleri eleştirmeden önce bir analizden bahsetmem gerek. Konuyu dağıtıp, ilgiyi başka bir yere çekmemek için sektör ve bulunduğum pozisyona değinmeden anlatacağım...

  son Zamanlarda yaptığımız işte ne kadar çok emeklinin çalıştığını farkettim. Diğer tüm işlere göre (hizmet sektörü, esnaflık, Kobilik) gerçekten insan fiziğini ve vücudunu yoran, mental anlamda da bir sürü sorumluluk barındıran bir iş. Günlük ortalama 60-70 TL arasında ücretle çalışılıyor. Buradaki emekli/yaşlı bir çok işçiyle bir çok hukukum, muhabbetim oldu. Bu kişiler genel itibariyle ya öğrenci çocuk okutmak için ya da geçimini sağlamak için emekliliğin yanında bu çok Ağır işi yapıyorlar. Ama okusun/okumasın hikayelerin hemen hepsi çocuklara para yetiştirmek üzere. Gün boyu tonlarca ağırlık kaldırmış, toz toprak içinde kalmış +60 yaş üzeri insanların yaşam mücadelesi maalesef beni üzüyor.

  Üniversite mezunuyum. Birlikte okuduğum arkadaşlarımın anne ve babalarından bir çoğu, çocuğunu okutmak için eminim bu tip ağır işlerde çalışmışlardır. Benim babam da çalışıyordu. Biz 'sağolsunlar, okutmak için çalışıyorlar' diyoruz ama onların o çalışma ortamında 5-10 dakika kalsak eminim ki eğitime de üniversiteye de nalet ederiz. Hele ki temel ihtiyaçlar dışında; gezme, tozma, arkadaşlara centilmenlik adı altında saçma sapan paralar harcama gibi şeyler, o babaların ya da annelerin çalışma ortamını 5 dakika düşündüğümüzde insanı kahrediyor. Yani bir anne/baba çocuğuna para yetiştirmek için son derece insanlık dışı şartlarda çalışıyor ve o çocuk bu parayla temel ihtiyaçların dışında harcama yapıyor... O insanların Nasıl çalıştıklarını görseniz yaptığınız her harcamaya kahredersiniz.

  Bir de okurken kendi parasını kazananlar var/vardı. Tüm bu anlattıklarımı göz önüne alınca ebeveynlerine böyle bir yük yüklememiş olmaları gerçekten o insanların, o öğrencilerin ne kadar takdire şayan olduklarını ortaya koyuyor.

  Başlıkta salt baba parası yemekten bahsettim ama bu paragrafa kadar hep öğrencilerce değindim. Çünkü öğrenci olmadığı halde belli bir yaşa gelmesine rağmen anne/babası ağır işlerde çalışırken anne/baba parası yiyenler var ki; onlar bu dünyada sadece madde anlamında değer taşıyıp, yer kaplıyorlar...
  2 ... alkolik oldum
 • seks mi aşk mı

  33.
  Su mu yemek mi? Gibi bir versus. ihtiyaç ve gereksinim dahilindeki iki şeyin birbiriyle karşılaştırılması. Saçma gibi duruyor fakat ataerkil, ahlak bekçilerinin yoğun olduğu bir coğrafyada böylesi versusların tartışma konusu olması şaşırtmıyor.

  Öte yandan bu iki versus birbirine geçmiş şeyler. Biri olduğunda öteki olabilir, öteki olduğunda bir diğeri olabilir. Fakat bu ikisi de kafa kafaya çarpıştırmak suretiyle 'hadi seç bakalım birini' denilecek şeyler değiller.
  1 ... alkolik oldum
 • öğrenci evinde neler yapılmaz

  10.
  Temizlik. Ekseriyetle.
  1 ... alkolik oldum
 • sex sırasında düşünülen konular

  13.
  Sigaraya gelen zam.
  6 ... alkolik oldum
 • sapyoseksüelizm

  9.
  'insanın kendinde olmayana yönelmesi' Denmiş; bu herkes için haksızlık olur (sonuçta zeki biri de sapyoseksüel olabilir) ama 'kassız erkeklerin bahanesi' demek gerçekten kendisinde zeka olmayan insanların Hakkında bulunduğu tanımdır.

  Zeki ve entelektüel insanın entelektüel kaygıları olur, topluma bilim ve sanatsal faydaları olur. 3 günlük hayatı görece estetik kurgular üzerine yaşamaz, hayatının en ön planına koymaz. Böyle insanların anlatılacak 1 kitap dolusu özellikleri vardır özet olarak. Şimdi bu realite karşısında buraya 'kassız erkeklerin avuntusu' yazmak gerçekten ağır talihsizlik olmaktadır. Yazan kişi adına...
  1 ... alkolik oldum
 • sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

  1718.
  Www.instagram.com/kinetografi
  3 ... alkolik oldum
 • kaleiçi

  13.
  Yerlisi tarafından esnafının 'kazıkçılıkla' suçlandığı Antalya semti, gözbebeği. Esnaf değilim ama buradaki esnaflara haksızlık yapıyorsunuz sayın Antalyalılar. Çocukluğundan beri kaleiçi'nde bulunan biri olarak anlatayım;

  Burada colins, Levis gibi markalar bulamazsınız. Turiste hitap ettikleri için burbery, jack wolfskin, diesel, Tommy hilfiger gibi markalar vardır. Evet hepsi imitasyon ve fakedir. Fakat bir pantolona 100 TL isteyen esnafı suçlamadan önce durun anlatayım;

  Herhangi bir şehrin herhangi bir Çarşısı'nda ortalama bir imitasyon pantolonun geliş fiyatı 10-15 tl'dir. Antalya için söylüyorum; kapalıyol'da kendinize 25-30 TL'ye imitasyon tommy hilfiger pantolon alabilirsiniz. Fakat Kaleiçi esnafına gelen ortalama bir Tommy hilfiger imitasyon pantolonu 20-25 Euro Arasında gelir. Bu da yaklaşık 62-77 TL arasındadır. Yani Oraya gelen imitasyon malın fiyatıyla sen gidip colin's'ten orijinal pantolon alabilirsin. Ama oradaki mal ile senin çarşıda aldığın mal aynı değildir, imitasyonun kalite farkıdır. Yoksa turistler kaleiçi'ni bildiği kadar kapalıyol'u da biliyor, gidip oradan 10 Euro'ya da pantolon alabilirler. Fakat aldıkları şeyin kalitesine bakıyorlar, bizim gibi salt marka düşkünü değiller. Kaleiçi'ndeki en küçük dükkanın yıllık ortalama 40 bin TL kirası olduğunu da hatırlatırım.
  4 ... alkolik oldum
 • sapyoseksüelizm

  4.
  Koleksiyon şaraplarından içip, Nuri Bilge sinemasından konuşacak, arada popüler kültüre pop-kültür ürünlerine aşağılarcasına laf atacak kadın/kadınlara Allah ne verdiyse yürümektir.

  Yalnız Türkiye şartlarında böylesi kutupta yaz gibidir.
  1 ... alkolik oldum
 • sanat sanat içindir

  70.
  Post-modernizm ile birlikte özellikle popüler kültür ve sanat faaliyetlerinin endüstrileşmesi gibi gelişmeler sonucunda doğruluğu tartışmasız bir noktaya ulaşmış önerme.

  Sadece vitrin değeri taşıyan, özünde hiçbir estetiği olmamasına rağmen dış süslemeleriyle toplum tarafından tam randımanla benimsenen sanat (!) ürünleri bu akımın önemini göstermektedir. Özellikle popüler kültür ürünlerinin kullan/at kıvamında, post-modern ve 'sanat toplum içindir' anlayışı, sanatın bayağılaştığı, laçkalaştığı ve estetiğini kaybettiğini gözler ortaya koyar. Herkesin anlayacağı dilden konuşursak ve sanatın müzik türünden örnek verecek olursak; pop müzik herhangi bir kalıcılığı olmayan, kısa bir dönemi kapsayan, kullanılıp atılmak suretiyle yerine devamlı yenilerinin üretildiği, endüstri halinde çok büyük sermayelerin rol aldığı ve tüm bunlar yapılırken halk tarafından yoğun bir şekilde talepte bulunulan ve tüketilen bir müzik türüdür. Bugün müzik sanatı içerisinde de en çok tercih edilen ve dinlenen pop müziktir. Şimdi böyle bir çarka rağmen 'sanat toplum içindir' demek entelektüel birikime sahip sanatçı ve bireyler tarafından kabul görecek bir şey değildir. Sonuçta bu çark talep üzerine dönmektedir ve toplum bu laçka, sömürü düzenini kabul etmektedir. Toplumun bu hale gelmesinde kitle iletişim araçlarının rolü büyüktür fakat burada tüm suçu kitle iletişim araçlarına atmak 'islami terörü savunmak için Avrupa'nın islamofobik olduğunu belirtmek' gibi bir şeydir. Sonuçta bu kitle iletişim araçlarının yayınları karşısında kendi düşünsel savunmasını oluşturmuş ve bu yüzden toplum içerisinde 'marjinal' olarak betimlenmiş ve çoğu Zaman küçük düşürülmüş insanlar da var. Yani birey bu sömürüye karşı durmak için çaba gösterirse kitle iletişim araçlarının yayınlarına karşı kendi düşünsel savunmasını harekete geçirebilir.

  Sinema için de aynı şey geçerli. Gişe filmi olarak adlandırılan, büyük oranda sanatsal hiçbir değer taşımayan filmler toplumun çok büyük bir oranında etki yaratırken, sanatı gerçekten sanat için yapmaya çalışan, gişe kaygısından uzak ve bu sebeple dünya gerçeklerini hiçbir kaygı duymadan paylaşan filmler kendilerine ancak kıyıda köşede yer bulur ve talep görmez. Bu yüzden toplum için sanat tüm pespayeliği ile hayatın her alanına sirayet eder ve estetik anlayışını dönüştürerek mana ve anlamın önüne koyar. Estetiğin duyusal ve duygusal anlamda basitleştiği, seviyesinin düştüğü noktada 'sanatı sanat için yapanların estetiği' anlaşılmaz bulunur, aristokrasi politikası izlediği eleştirisi yapılır. Oysa bu post-modern ve popüler kültür ürünleri içerisinde estetik duygusu basitleşmiş ve bu sebeple salt sanatı anlayabilmek yetisinden uzak kalmış bireylerin safsatasından başka bir şey değildir.
  3 ... alkolik oldum
 • polis suç işlerse ne olur sorunsalı

  2.
  (bkz: ambulans şoförü kaza yaparsa ne olur sorunsalı)
  1 ... alkolik oldum
 • sağlık para seks hariç en mühim olan tek şey

  35.
  Mevkii. Sadece iş/kariyer değil. Gerek aile içinde, gerek arkadaş ortamı ve sosyal çevre içerisinde. Sevilen, değer verilen, sürekli aranan biri olmak da gerçekten önemli bir realite.
  4 ... alkolik oldum
 • yeni şeyler getiriyorum