• delemont

  ?.
  isviçre'nin kuzeybatısında Jura kantonunun yönetim merkezi kent.

  Geniş bir vadide, Sorne ve Birse ırmaklarının birleştiği noktada yer alır. Adına ilk kez, 727'den kalma tarihsel belgelerde rastlanır. 11. yüzyılda Baselli piskopos-prenslerce ele geçirildi ve yazlık olarak kullanılmaya başladı. 1793'te Fransa'ya geçti ve 1815'te Bern'e verildi. 1979'da, yeni kurulan Jura kantonunun yönetim merkezi oldu. Başlıca yapılar piskoposluk sarayı (1721), belediye binası (1745) ile dış merdivenleri 16. yüzyıldan kalma Rönesans çeşmeleri ve St. Marcel Kilisesi'dir (1766).

  kaynak: wikipedia.
  ... alkolik oldum
 • büsingen am hochrhein

  1.
  isviçre toprakları içinde bulunan, ancak Almanya'ya ait bir kasabadır. 7.2 km2 büyüklüğündeki bu kara parçası tümüyle kanton Schaffhausen'in sınırları içinde kalır ve güneyinde Ren nehri, Zürih ve Thurgau kantonları yer alır. Kasaba 1.450 nüfusludur. Kasaba 19. yüzyılın başlarından beri 700 metre genişliğinde dar bir şeritle Almanya'dan ayrılmaktadır ve burada Dörflingen adında küçük bir isviçre köyü yer alır.

  kaynak: wikipedia.
  ... alkolik oldum
 • porrentruy

  ?.
  isviçre'ye bağlı olan Jura'da yer alan bir şehirdir. Resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. Jura kantonunun 2. en büyük şehri denilebilir. Nüfusu 2000 civarındadır. Fransa'ya 13. km uzaklıktadir. Yazları ılıman bir iklim, kışları ise genelde yağmur ve kar görülür.

  kaynak: wikipedia.
  ... alkolik oldum
 • frauenfeld

  1.
  isviçre'dedir. Thurgau kantonunun merkezi ve aynı kantonun en büyük kenti.

  kaynak: wikipedia.
  ... alkolik oldum
 • winterthur

  6.
  Yüzbinden fazla nüfusuyla isviçre'nin en büyük 6. şehridir.
  ... alkolik oldum
 • la chaux de fonds

  1.
  isviçre’nin Neuchâtel kantonunun La Chaux-de-Fonds bölgesinde yer alan bir şehirdir. Deniz seviyesinden 1,000 metre yüksekte olan Jura Dağları’nda ve de Fransız sınırına birkaç kilometre uzaklıktadır.

  kaynak: wikipedia.
  ... alkolik oldum
 • bir derdim var

  583.
  son zamanlarda çok hızlı çalışan uygulama. zamanında eleştirdik, şimdi tebrik etmek lazım.
  1 ... alkolik oldum
 • izmir de akp nin ayak sesleri

  3.
  (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
  5 -1 ... alkolik oldum
 • izmir de akp nin ayak sesleri

  1.
  gezi eylemleri esnasında ''eli çivili sopa ve satırlarla gezenler'' sayesinde işitmemizi sağlamış ayak sesleridir.
  1 -1 ... alkolik oldum
 • sözlükte fatih adında bir oğlan bulup becermek

  12.
  onlarca kişiden daha hızlı davranmaktır. *
  2 -2 ... alkolik oldum
 • izmir camilerinin teravih namazında full çekmesi

  6.
  yobaz olmadan da dindar olunabileceğinin izmir halkı tarafından kanıtlanmasıdır. gerçi hep öyleydik de, insanlar götüyle bakınca anlayamıyor işte. sırf bir partiye oy vermediği için bir şehir dinsiz olmakla suçlanabilir mi? din anlayışını belli bir partiye oy vermek zannedenin amına koymak lazım zaten.
  6 -4 ... alkolik oldum
 • gececi tayfanın değerinin anlaşılmaması

  2.
  ramazan ayı boyunca mümkündür. ipini koparan sahur mevzusuna online olacaktır çünkü.
  ... alkolik oldum
 • beşinci konstantin

  1.
  741 ile 775 yılları arasında hüküm süren Bizans Roman imparatoru, III. Leo isauryalı'nın oğlu.

  720'den beri babası tarafından iktidara ortak edilen V. Konstantin, "ikinci Putkırıcı ikonoklast imparator" oldu. 740'ta Araplara karşı kazanılan savaşlarda etkili olan V. Konstantin, 741'de tahta geçer geçmez kayın-biraderi olan Artabasdos'un imparatorluğa göz diken isyanı ile karşılaşmış ve 741-743 yılları arasındaki hükümdarlığı bir iç savaşla geçmiştir. Sonunda V. Konstantin galip gelmiştir. Azizlerden andaç kalıntılara tapmanın ve sırf azizler anısına söylenen duaların dinsizlik olduğunu ilan ederek yeni bir ikonoklazm hareketi başlatan V. Konstantin, Bizans ordusunu tekrar düzenlemiş ve ordunun tegma adını verdiği birliklerle bir profesyonel çekirdek subay ve erat grubu etrafında kurulmasını uygulamıştır. Araplar karşısında Hazarlar ve Bizanslıların beraber hareket etmesi III. Leo isauryalı zamanında da devam etmiş ve III. Leo, oğlu V. Konstantin'i Hazar kağanı Bihar'ın (sonradan irene adıyla vaftiz edilecek) kızı olan Çiçek ile evlendirmiştir.
  -1 ... alkolik oldum
 • üçüncü leo isauryalı

  ?.
  717 ile 741 yılları arasında hüküm süren Bizans Roman imparatorudur.

  istanbul'u ele geçirerek III. Theodosios'u tahttan indirdi ve 25 Mart 717 tarihinde imparatorluğunu ilan etti. 717-718'de Arap generali Mesleme tarafından Konstantinopolis'in kuşatılmasında şehri savunmada başarı kazanmıştır. Bizanslılar Bulgar Hanı Tervel Han ve askeri birlikleri tarafından desteklenmiştir. Mesleme'nin başında olduğu Araplar, geri çekilmiş ve Araplar Halife Ömer bin Abdülaziz zamanında bir daha Konstantinopolis'e hücum etmemişlerdir.
  ... alkolik oldum
 • kalkedon konsili

  3.
  451 yılında 8 Ekim’de başlayıp 1 Kasım’da sonlanmış ekümenik konsildir.
  3 -1 ... alkolik oldum
 • ikinci efes konsili

  1.
  ikinci Efes Konsili 449 yılında toplanmış kilise meclisidir. Ekümenik Konsil olarak imparator II. Theodosius çağrısı ile toplanmasına rağmen tartışmalı tutanakları nedeniyle ekümenik kabul edilmemiş, "Sahte meclis" olarak adlandırılmıştır. Daha sonra Kadıköy Konsili tarafından red edilmiştir.
  1 -1 ... alkolik oldum
 • ikinci manuil paleologos

  1.
  1391 ile 1425 arasında Bizans imparatorluğu yapmıştır. Papa XVI. Benedictus onun yazdığı kitap ile islamiyet aleyhtarlığı konuşma yapmıştır.
  1 -1 ... alkolik oldum
 • oytunkaran

  306.
  tanımam, etmem ama sözlükteki bir çok kişiyle laf dalaşına şahit olduğumun yazarı. şahsıma, ucu açık bir laf attı, ancak yanlış tercih. polemiğe girmem.
  3 -1 ... alkolik oldum
 • beşinci andronikos paleologos

  1.
  Babası VII. Yannis Palaiologos ile birlikte Konstantinopolis'te 1390'da imparator olarak ve 1399-1403 arası taht naibi olarak imparatorluk görevi yapmakla beraber, V. Andronikos yalnızca 1390'da babasi Konstantinoplos'te imparator iken ve babası Selanik'te ortak imparatorluk görevinde iken 1403/1404 yıllarında ortak imparator ilan edilmiş ve sadece ismen protokolla göre imparator olmuş ve hiçbir zaman reel imparatorluk güçleri kullanmamıştır.

  Olasılıkla 1407'de, babası hala Selanik'te ortak imparator olarak görev yaptığı sıralarda ondan önce ölmüştür.
  2 ... alkolik oldum
 • sekizinci yoannis paleologos

  ?.
  VIII. Yoannis 1416'da babası imparatorluk görevine başlarken ortak imparator olarak ilan edilmiş; 1425 ile 1448 arasında, tek Bizans imparatoru olarak hüküm sürmüştür. osmanlı'ya yardımları olmuştur.
  -1 ... alkolik oldum
 • yeni şeyler getiriyorum